Võimendatud füüsika õpetamine Ida-Virumaa koolides

Hariduskopter toetab Ida-Virumaa koole, pakkudes lahendusi piirkonnas füüsika õpetajate puuduse leevendamiseks, töökoormuse vähendamiseks  ja õppekvaliteedi toetamiseks. Selleks tuuakse Ida-Virumaal 2025/ 2026 õppeaastal ellu võimendatud füüsika õpetajate mudel. Loodud kursused aitavad suurendada hariduslikku võrdsust ning toetada õpilaste arengut tulevikuks vajalike oskuste omandamisel. Samuti innustada õpilasi sügavamalt huvituma füüsika põnevast maailmast.

Kes on võimendatud õpetajad?
Võimendatud õpetajad on kvalifitseeritud spetsialistid, kes õpetavad veebitundide kaudu korraga mitmes klassiruumis üle Ida-Virumaa. Otsime füüsika õpetajaid, kes suudaks kõnetada ca 100 õpilast vähemalt viiest koolist korraga. Sellise ulatuse saavutamiseks keskenduvad õpetajad kindlale teemale ning töötavad koos tiimiga, mis tagab õpilaste kaasamise ja toe.
Iga tiim valmistab ette ühe kursuse, mille raames 60% tööst toimub veebitundides. Veebitunnid toimuvad reaalajas ja nende jooksul saavad õpilased regulaarselt tagasisidet. Kursused on üles ehitatud nii, et need vastavad eri tasemega õpilaste vajadustele, sealhulgas eesti keelest muu emakeelega õpilastele.

Miks füüsika?

Füüsika õpetajate leidmine on keeruline, aga füüsika mõistmine on noorte hariduslike edasivalikute jaoks kriitiline. Digitaalsed tööriistad võimaldavad füüsika õpetamises saavutada uusi kvaliteedi- ja skaleeritavuse tasemeid, mida traditsiooniline klassiõpe ei suuda pakkuda.

Kuidas see toimib?

Kursus toimub veebitundidena (sünkroonselt), sisaldades samas tagasiside süsteeme, mis võimaldavad õpilaste aktiivset osalust. Tunnid sobivad erineva tasemega õpilastele, sh üleminekukoolide õpilastele.

Tiimi ootus

Tiimid (2–4 liiget) arendavad veebipõhise füüsikakursuse, mis:

  • vastab 2023. a uuendatud riiklikule õppekavale (füüsika 7.–9. klass),
  • sisaldab üldpädevuste ja läbivate teemade lõimitud õpet,
  • kasutab tehnoloogilisi ja interaktiivseid tööriistu,
  • on suunatud skaleeritavusele ja korduskasutusele.

    Toetus ja rahastus

Iga väljavalitud tiim saab rahalist toetust, mille eesmärk on kursuse arendus ja pilootrakendus. Toetuse suuruse taotleb tiim. Konkursi korraldajate hinnangul on ühe kursuse välja töötamise ja esmakordse läbiviimise orienteeruv maksumus 15 000 eurot. Toetus makstakse välja kahes osas.

Ajakava 

Kuupäev Tegevus
04.06.2025 Konkursi väljakuulutamine ja töö algus
05.08.2025 Taotluste esitamise tähtaeg
12.08.2025 Tiimide valik
19.08.2025 Koolidega kokkulepete sõlmimine
25/26 õa Pilootkursuse läbiviimine
10.06.2026 Kursuse lõppanalüüsi ja tagasiside esitamise tähtaeg

 Kui on täpsustavaid küsimusi, siis anna julgelt märku: Kerda Eiert, kerda.eiert@ivek.ee, 52 36 850

 Tegevust rahastab Skaala Impact ja EBS